İstedadlı uşaq və gənclərin aşkara çıxarılmasında, onların həvəsləndirilməsi və rəğbətləndirilməsində, təlimdə sağlam rəqabətin yaradılmasında fənn olimpiadaları müstəsna rol oynayır. «Xüsusi istedada malik olan uşaqların (gənclərin) yaradıcılıq potensialının inkişafı üzrə Dövlət Proqramı (2006-2010-cu illər)»nda bu amil xüsusilə nəzərə alınıb, olimpiada hərəkatının gücləndirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər müəyyənləşdirilib. Bu tədbirlərin icrası ilə bağlı Nazirliyin təlimati məktubu əsasında yerlərdə olimpiadalara hazırlıq mərkəzləri təşkil olunur, elmi-nəzəri, metodik cəhətdən fərqlənən müəllim və metodistlər həmin mərkəzlərə cəlb edilir. Aparılan məqsədyönlü işlərin nəticəsində məktəblərdə ayrı-ayrı fənlər üzrə olimpiadalarda iştiraka layiq xeyli şagirdlər seçilir və onların hazırlığına nəzarət gücləndirilir. Dövlət Proqramının tələbinə əsasən, yerlərdə istedadlı şagirdlər üçün təqaüdlərin təsis olunmasına başlanması da olimpiada hərəkatına təkan verən amillərdən birinə çevrilib. Nazirliyin müvafiq əmri ilə Dünya fənn olimpiadaları iştirakçıları hər ilin aprel və noyabr aylarında dərs məşğələlərindən azad edilirlər. Respublika fənn olimpiadalarında I yeri tutan XI sinif şagirdləri də buraxılış imtahanlarından azad olunurlar. 2007-2009-cu illərdə məktəblilərin fənn olimpiadalarının Respublika mərhələsində 3 154 nəfər, o cümlədən Azərbaycan dili və ədəbiyyatdan 642, Azərbaycan tarixindən 658, riyaziyyatdan 502, fizikadan 327, kimyadan 331, biologiyadan 583, informatikadan 111 nəfər iştirak edib. İştirtakçılardan 1 053 (33.4 %) nəfəri I-IV yerlərə layiq görülüb. Onlardan 79 (7.5 %) nəfəri I, 133 (12.6 %) nəfəri II, 219 (20.8 %) nəfəri III, 622 (59.1 %) nəfəri IV yeri tutublar. I-III yerlərin qalibləri diplom və medallarla, IV yerin qalibləri isə tarifnamələrlə təltif olunublar.
Məktəblilərin fizika, riyaziyyat, kimya, biologiya və informatika fənləri üzrə Beynəlxalq olimpiadalarda iştirakı üçün təşkilati işlər vaxtında icra edilir, komandaların tərkibinin müəyyənləşdirilməsi, onların olimpiadalarda iştirakı ilə bağlı əmrlərin hazırlanması, viza və ezamiyyə xərclərinin həlli kimi məsələlər yerinə yetirilir.

The subject Olympiads are playing a specific role in the identification of talented children and youth, in their encouragement, as well as in raising the healthy rivalry in the education. In the “State program on the development of creative potential of children (youth) with special talent (2006-2010)” it has been taken into account, and defined the important measures to strengthen the Olympiad movement. In accordance with fulfillment of these measures and directive letter of the Ministry are being organized Olympiad preparation centers in the local areas. Moreover, notable teachers and methodologists are attracting to these centers. Due to carried out works were selected pupils, who deserved to take part in the different subject Olympiads, and the control over their preparation was strengthened. According to the demand of State Program was established the scholarship for the talented pupils, which gave a stimulus to the Olympiad movement. In accordance with the respective order of the Minister participants of the World Subject Olympiads are free from the school every year (in April and November). The pupils of 11th grade, who have won the first place at the Olympiad, are free from the school leaving exams. In 2007/09 academic years, 3 154 people took part in the Republican phase of Pupils Subject Olympiad, including 642 in Azerbaijan language and literature subject, 502 in mathematics, 327 in physics, 331 in chemistry, 583 in biology, and 111 in information science. The 1 053 (33.4 %) participants won the first and fourth places: 79 (7.5 %) of them won the first, 133 (12.6 %) the second, 219 (20.8 %) third and 622 (59.1 %) 4th places. Diplomas and medals were distributed to the winners of the first and 3rd places, an honor certificate to the 4th place.
The organization works on the participation of pupils in the International Olympiad in subjects of physics, mathematics, chemistry, biology and information science were completed on time. Moreover, issues such as defining the composition of teams, preparing orders about their participation in Olympiads, visa and travel allowance is being fulfilled as well.