Ümumtəhsil məktəbləri üçün yeni dərsliklərin hazırlanması məsələsi hər zaman Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olub. Ulu öndər bu sahədə aparılan işlərlə müntəzəm maraqlanıb, daim Azərbaycan dili, Azərbaycan ədəbiyyatı, Azərbaycan tarixi dərsliklərinin təhsil sistemində müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.
Dərsliklərin nəşri və çapı işləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 yanvar 2002-ci il tarixli, 668 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş «Dövlət satınalmaları haqqında» Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq tender yolu ilə həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 19 mart 2004-cü il tarixli, 56S nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq dövlət ümumtəhsil məktəblərinin I-XI sinif şagirdlərinin dərsliklərlə pulsuz təmin olunması işini tənzimləmək məqsədilə hazırlanan «Dərsliklərin nəşri, çapı və paylanması qaydaları» 08 dekabr 2004-cü il tarixli, 3103 nömrəli Şəhadətnamə ilə Ədliyyə Nazirliyində qeydiyyata alınıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 fevral 2003-cü il tarixli, 854 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş «2003-2005-ci illər üçün Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və iqtisadi inkişaf üzrə Dövlət Proqramı»na uyğun olaraq 2003-2005-ci illər ərzində ümumtəhsil məktəblərinin I-XI sinif şagirdlərinin dərsliklərlə pulsuz təminatı yerinə yetirilib.
2005-ci ildə Təhsil Nazirliyində qeyri-dövlət təşkilatlarının nümayəndələri də cəlb olunmaqla «Ümumi təhsil sistemində dərslik siyasəti» sənədi hazırlanıb və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti ilə razılaşdırıldıqdan sonra 23.01.2006-cı il tarixli, 33 nömrəli əmrlə təsdiq edilib.
1999-cu ildən 2007-ci ilə kimi ümumtəhsil məktəblərinin I-IV sinif proqramları, V-XI siniflər üçün «Azərbaycan dili», «Ədəbiyyat», «Riyaziyyat», xarici dil, «Azərbaycan tarixi», «Rus dili», «Fizika» (VII-XI s.), «Kimya» (VIII-XI s.) , «Coğrafiya» (VI-XI s.), «Ümumi tarix» (VI-XI s.), «İnsan və cəmiyyət» (VIII-XI s.), «Biologiya» (VI-XI s.) və s. proqramlar hazırlanıb, təkmilləşdirilib və çap olunaraq ümumtəhsil məktəblərinin istifadəsinə verilib. 2005-ci ildə bazis tədris planı əsasında işlənilən yeni proqramlar V-XI siniflər üzrə seçmə fənlər də nəzərə alınmaqla müvafiq olaraq «A» və «B» variantlarında hazırlanıb ki, bu da müəllimlərin işini xeyli asanlaşdırıb. Təlim gürcü dilində olan məktəblərin ibtidai sinifləri üçün gürcü dili proqramı həmin məktəblərin yerləşdiyi Qax, Zaqatala və Balakən rayonlarının müəllimləri tərəfindən işlənilib və təsdiq edilərək istifadəyə verilib. Milli azlıqların cəm halda yaşadıqları regionlarda fəaliyyət göstərən məktəblərin I-IV sinifləri üçün ana dili (doğma dil) proqramları yenidən işlənərək çap olunub. Həmin proqramlar əsasında dərsliklər hazırlanıb.
Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin tapşırığına əsasən 1994-cü ildən etibarən Gürcüstanın təlim Azərbaycan dilində olan məktəbləri I-XI sinif dərslikləri və dərs ləvazimatları ilə pulsuz təmin olunur. Bu iş möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin tapşırığına əsasən davam etdirilir.
2004-cü ildə Gürcüstana humanitar yardım kimi göndərilmiş 61707 nüsxə dərsliyin 6000 ədədini Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva hədiyyə edib. Dağıstanın Azərbaycan məktəblərinə də «Əlifba», «Azərbaycan dili», «Oxu» və «Ədəbiyyat» dərslikləri humanitar yardım kimi göndərilib. Gürcüstan hökuməti də respublikamızın Qax, Zaqatala və Balakən rayonlarındakı təlim gürcü dilində olan məktəblərin dərslik və dərs ləvazimatları ilə təminatına mütəmadi olaraq yardım göstərir. Bundan başqa, Heydər Əliyev Fondu həmin məktəblərin I-III siniflərinə gürcü dilində «Əlifba», «Riyaziyyat», «Həyat bilgisi» dərsliklərini və dərs vəsaitlərini hədiyyə edib.
Məktəb kitabxanaları fondunun zənginləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir. 2006-cı ildə Dünya Bankının maliyyə yardımı ilə həyata keçirilən Təhsil Sektorunun İnkişaf Layihəsi çərçivəsində «Ayna» Uşaq Ensiklopediyası seriyasından 18 adda 846000 nüsxə sinifdənxaric oxu materialı çap olunub və ümumtəhsil məktəb kitabxanalarına pulsuz verilib. Bundan əlavə, 19 adda 351595 ədəd coğrafi xəritə də çap edilərək məktəblərə çatdırılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin «Azərbaycanda kitabxanaların fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması haqqında» 20 aprel 2007-ci il tarixli Sərəncamına əsasən məktəb kitabxanalarının maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsinə və müasir informasiya texnologiyaları ilə təchizatına diqqət artırılıb. «Azərbaycan Respublikasında ümumtəhsil məktəblərinin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları ilə təminatı proqramının (2005-2007-ci illər) həyata keçirilməsi ilə əlaqədar bəzi məsələlər haqqında» Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 6 iyul 2005-ci il tarixli, 128 nömrəli qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə ümumtəhsil məktəbləri üçün fənn proqramlarına uyğun olaraq Nazirliyin birbaşa sifarişi əsasında elektron tədris vəsaitləri hazırlanıb. Həmin vəsaitlər geniş müzakirələrdən sonra təsdiq olunub. «Azərbaycan tarixi» (Qədim və orta əsrlər dövrü), «Kimya» (Qeyri-üzvi kimya), «Biologiya» (Botanika və Zoologiya) və Fizika» (mexanika və molekulyar fizika) fənləri üzrə multimedia sisteminə dair disklər, metodik vəsaitlər və plakatlar hazırlanıb. Bu işin davamı kimi «Azərbaycan tarixi» (yeni və müasir dövr), «Biologiya» («İnsan» və «Ümumi biologiya»), «Kimya (üzvi və ümumi kimya) və «Fizika» (elektrodinamika, optika və atom fizikası) fənləri üzrə disklər, metodik vəsaitlər və plakatlar da hazırlanıb.
Təhsilin məzmununda aparılan islahatlar və dünya təcrübəsi göstərir ki, dərsliklər yeni, daha səmərəli məzmun və forma tələb edir. Məhz bu istiqamətdə yeni fənn kurikulumları təsdiq edilib və yeni fənn kurrikulumları əsasında hazırlanmış dərslik komplektlərinin tətbiqinə başlanılıb. Müvafiq dərslik komplektləri nəşriyyatların seçdiyi müəllif qrupları ilə birlikdə hazırlanıb və tender komissiyasına təqdim olunub. Dərslik komplektlərinin qiymətləndirlməsi 2 mərhələdə aparılıb və nəticələr Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi “Dərslikləri Qiymətləndirmə Meyarları” əsasında bal sistemi ilə dəyərləndirilib.
Ümumtəhsil məktəblərində təlimi daha müasir texnologiyalarla təmin etmək və onun səmərəli təşkilinə kömək məqsədilə 2008-ci ildə 15 fənn üzrə 140 adda 1400000 tədris plakatı çap olunub, müvafiq bölgü əsasında təhsil müəssisələrinə paylanılıb.
Bu gün də məktəblərin təhsilin məzmun göstəricisini və inkişaf səviyyəsini əks etdirən tədris ədəbiyyatları ilə-proqram, kurikulum, dərslik, dərs vəsaiti və digər tədris-metodik ədəbiyyatlarla fasiləsiz və ahəngdar təminatı ən ciddi problemlərdən biri kimi dövlətin diqqət mərkəzindədir.

Preparations of new textbooks for secondary schools were at the centre of attention Heydar Alyev, the national leader of Azerbaijan people. He was regularly interested in works carrying out in this field, and noted the importance of Azerbaijan language, literature and history textbooks in the education system.
The publication and printing of textbooks, in accordance with the law for “State Purchases Act,” approved by the order No 668 of the President of Azerbaijan Republic on January 29, 2002, implementing by the tender.
Rules on a publishing, printing and distribution textbooks, preparing by the decision No 56S of the Cabinet of Ministers dated on March 19, 2004 in order to regulate providing pupils of 1st and 11th grades with free textbooks, were registered under the certification No 3103 in the Ministry of Justice dated on December 8, 2004.
In accordance with the decree, No 854 of the President of Azerbaijan dated on February 20, 2003 on the approval of “State Program on Poverty Reduction and Economic Development for 2003-2005 in the Azerbaijan Republic,” during the period 2003-2005 pupils of 1st and 11th grades of schools were assured by free textbooks.
In 2005, the Ministry of Education with participation of representatives of non-government organizations prepared the document of “Textbook policy in the general education system,” and with the concurrence of Cabinet of Ministers approved it by the order No 33 dated on 23.01.2006.
From 1997 to 2007 programs for grades 1-6 of secondary schools, Azerbaijan language, Literature, Mathematic, Foreign language, Azerbaijan History, Russian language programs for grades 5-11, as well as Physics (VII-XI grades), Chemistry (VIII-XI grades), Geography (VI-XI grades), General History (VI-XI grades), Human and Society (VIII-XI grades), Biology (VI-XI grades), and, etc. were prepared, improved and published. New programs preparing in accordance with a basic education plan, were prepared in “A" and "B" version in order to make the teacher's work easier. In Georgian language schools located in Gakh, Zagatala and Balaken districts the Georgian language program for the primary grades was prepared by teachers and given to use. The Mother tongue programs for grades 1-6 of schools in regions where national minorities living compactly were overworked and published. Textbooks were prepared based on these programs.
Azerbaijan Language Schools in Georgia have been providing by free textbooks and learning aids of grades 1-11 since 1994, in accordance with the assignment of national leader Heydar Aliyev. This work still continues today.
In 2004, 61707 textbooks were sent to Georgia as a humanitarian aid, and 6000 of them were gifted by Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of Heydar Aliyev Foundation. Moreover, Azerbaijan schools in Dagestan received Alphabet, Azerbaijan language, Reading and Literature textbooks as a humanitarian aid. The Georgian government is permanently rendered help in providing Georgian Language schools in Gakh, Zagatala and Balaken with textbooks. Furthermore, the Heydar Aliyev Foundation gifted Alphabet, Mathematic, and World Knowledge textbooks to the I-III grades of mentioned school in Georgian language.
There are paying special attention to enrichment of school library foundation. In 2006, in the framework of Education Sector Development Project funded by the World Bank were published 846000 copies of out-of-school reading material from a series of Children's Encyclopedia “Ayna” (Mirror) and distributed free to the schools' library. Moreover, 351595 geography maps were published and delivered to schools.
In accordance with the order of President Ilham Aliyev, dated on April 20, 2007, on “Improvement of activity of libraries in Azerbaijan” attention to the strengthening material and technical basis of library and supplying it by modern information technologies grew. These aids were approved after broad debate. Have been prepared disks, methodical aids and posters for multimedia system on subjects of Azerbaijan history (Antique and mediaeval period), Chemistry (Inorganic Chemistry), Biology (Botany and Zoology), and Physics (Mechanics and Molecular Physics). Moreover, were prepared disks, methodical aids and posters on subjects of Azerbaijan history (New and Modern period), Biology (Human and General Biology), Chemistry (organic and general chemistry) and Physics (electrodynamics, optics and nuclear physics) as a continuation of these works.
Reforms in the content of education and the world experience show that textbooks demand a new, more rational content and style. In this direction new curriculum subjects were approved and have begun to use textbooks preparing based on these subjects.  Textbooks were prepared with author group chosen by a publishing house and presented to the tender commission. The assessment of textbooks was held in 2 stages and results were evaluated by the points' system in accordance with “Textbooks Assessment Criteria” approved by the Minister of Education.
In order to provide study at secondary schools with modern technologies, and organize it rationally, 1400000 posters in the 140 titles for 15 subjects were published in 2008, and distributed to the educational institutions.
Nowadays, providing schools with the educational literatures - programs, curriculum, textbooks, and learning aids reflecting the indicator of education contents is in the centre of government’ attention as a serious problem.